LLQNB160808T470K
DigiKey Part Number
587-LLQNB160808T470KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLQNB160808T470K
Description
FIXED IND 47UH 140MA 2.5 OHM SMD
Detailed Description
47 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 140 mA 2.5Ohm 0603 (1608 Metric)
DC Resistance (DCR)
2.5Ohm
Series
Frequency - Self Resonant
11MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
50mA