LLQNA201616T1R5M
DigiKey Part Number
587-LLQNA201616T1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLQNA201616T1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 1A 110 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1 A 110mOhm 0806 (2016 Metric)
DC Resistance (DCR)
110mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
80MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
550mA