LCXNH8080XKL2R2NJG
DigiKey Part Number
587-LCXNH8080XKL2R2NJGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXNH8080XKL2R2NJGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCXNH8080XKL2R2NJGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXNH8080XKL2R2NJG
Description
FIXED IND 2.2UH 4.8A 15 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 4.8 A 15mOhm 3131 (8080 Metric)
EDA/CAD Models
LCXNH8080XKL2R2NJG Models
Mfr
DC Resistance (DCR)
15mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
60MHz
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
3131 (8080 Metric)
Tolerance
±30%
Supplier Device Package
3131
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4.9A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)