LCXND6060MKT220MMG
DigiKey Part Number
587-LCXND6060MKT220MMGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXND6060MKT220MMGCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXND6060MKT220MMG
Description
FIXED IND 22UH 650MA 465 MOHM
Detailed Description
22 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 650 mA 465mOhm 2424 (6060 Metric)
Mfr
DC Resistance (DCR)
465mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
12MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2424
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
760mA
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)