LCXND5050YAL100MMG
DigiKey Part Number
587-LCXND5050YAL100MMGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXND5050YAL100MMGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCXND5050YAL100MMGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXND5050YAL100MMG
Description
FIXED IND 10UH 2.1A 56 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 2.1 A 56mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
56mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
18MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)
Current - Saturation (Isat)
2.3A