LCXND5050MKT2R2MMG
DigiKey Part Number
587-LCXND5050MKT2R2MMGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXND5050MKT2R2MMGCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXND5050MKT2R2MMG
Description
FIXED IND 2.2UH 2A 85 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 2 A 85mOhm Nonstandard
Mfr
DC Resistance (DCR)
85mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
70MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
3.1A