LCXHF6060XKL2R2NMR
DigiKey Part Number
587-LCXHF6060XKL2R2NMRTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXHF6060XKL2R2NMRCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCXHF6060XKL2R2NMRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXHF6060XKL2R2NMR
Description
FIXED IND 2.2UH SURFACE MOUNT
Detailed Description
2.2 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 2424 (6060 Metric)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Material - Core
Supplier Device Package
2424
Inductance
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)