LCXHF6060XKL220MMR
DigiKey Part Number
587-LCXHF6060XKL220MMRTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXHF6060XKL220MMRCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCXHF6060XKL220MMRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXHF6060XKL220MMR
Description
FIXED IND 22UH SURFACE MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 2424 (6060 Metric)
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Material - Core
Supplier Device Package
2424
Inductance
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)