LCDND4040MKT4R7MM
DigiKey Part Number
587-LCDND4040MKT4R7MMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCDND4040MKT4R7MM
Description
FIXED IND 4.7UH 1.9A 160 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 1.9 A 160mOhm Max 1616 (4040 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1616
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
2.5A