LCDND3030MKT3R3MM
DigiKey Part Number
587-LCDND3030MKT3R3MMTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCDND3030MKT3R3MMCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCDND3030MKT3R3MMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCDND3030MKT3R3MM
Description
FIXED IND 3.3UH 1.65A 173 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Wirewound Inductor 1.65 A 173mOhm Max 1212 (3030 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
173mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1212
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
2.1A