LBM2016T2R2J
DigiKey Part Number
587-1807-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-1807-1-ND - Cut Tape (CT)
587-1807-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LBM2016T2R2J
Description
FIXED IND 2.2UH 340MA 540 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 340 mA 540mOhm 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LBM2016T2R2J Models
Category
DC Resistance (DCR)
540mOhm
Mfr
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
75MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)