LBDND4040MKT3R3MM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Image for LBDND4040MKT3R3MM is not available
LBDND4040MKT3R3MM
DigiKey Part Number
587-LBDND4040MKT3R3MMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LBDND4040MKT3R3MM
Description
FIXED IND 3.3UH 2.2A 130 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Wirewound Inductor 2.2 A 130mOhm Max 1616 (4040 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
3.2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
130mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1616
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)