LB2518T102K
DigiKey Part Number
587-2509-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2509-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2509-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LB2518T102K
Description
FIXED IND 1MH 15MA 24 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Semi-Shielded Wirewound Inductor 15 mA 24Ohm 1007 (2518 Metric)
EDA/CAD Models
LB2518T102K Models
Category
DC Resistance (DCR)
24Ohm
Mfr
Frequency - Self Resonant
2.4MHz
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
252 kHz
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1007 (2518 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)