JMK212B7475KGHT
DigiKey Part Number
587-JMK212B7475KGHTTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-JMK212B7475KGHTCT-ND - Cut Tape (CT)
587-JMK212B7475KGHTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMK212B7475KGHT
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
JMK212B7475KGHT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)