HMR212CC7105KG-T
DigiKey Part Number
587-HMR212CC7105KG-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-HMR212CC7105KG-TCT-ND - Cut Tape (CT)
587-HMR212CC7105KG-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMR212CC7105KG-T
Description
CAP CER 1UF 100V X7S 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HMR212CC7105KG-T Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.059" (1.50mm)