EMK212B7225MGHT
DigiKey Part Number
587-4872-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-4872-1-ND - Cut Tape (CT)
587-4872-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMK212B7225MGHT
Description
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
EMK212B7225MGHT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)