SMBJ8.5AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
14.4V Clamp 43A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMBJ8.5AH
DigiKey Part Number
1801-SMBJ8.5AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ8.5AH
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
43A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V