SMB10J18CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 700
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 490
Datasheet
29.2V Clamp 34.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB10J18CA
DigiKey Part Number
1801-SMB10J18CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J18CA
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
34.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V