SMAJ85AH
DigiKey Part Number
1801-SMAJ85AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ85AH
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
137V Clamp 2.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ85AH Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V