SMA4F43AH
DigiKey Part Number
1801-SMA4F43AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA4F43AH
Description
TVS DIODE 43VWM 69.8VC THIN SMA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
69.8V Clamp 5.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount Thin SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
48.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.8V