SMA4F12AH
DigiKey Part Number
1801-SMA4F12AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA4F12AH
Description
TVS DIODE 12VWM 19.5VC THIN SMA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.5V Clamp 20.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount Thin SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
13.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.5V