SFAF2001G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Diode 50 V 20A Through Hole ITO-220AC
SFAF2001G
DigiKey Part Number
1801-SFAF2001G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFAF2001G
Description
DIODE STANDARD 50V 20A ITO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 50 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
170pF @ 4V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
20A
Supplier Device Package
ITO-220AC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
975 mV @ 20 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C