PUAD10BCH
DigiKey Part Number
1801-PUAD10BCHTR-ND - Tape & Reel (TR)
1801-PUAD10BCHCT-ND - Cut Tape (CT)
1801-PUAD10BCHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PUAD10BCH
Description
DIODE ARRAY GP 100V 10A THINDPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Surface Mount TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PUAD10BCH Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Standard
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Supplier Device Package
ThinDPAK
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 10 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)