MBR16150
DigiKey Part Number
1801-MBR16150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR16150
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 16A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 16A Through Hole TO-220AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBR16150 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 16 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
16A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C