BZX584B6V2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 7.850
Datasheet
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 6.2 V 150 mW ±2% Surface Mount SOD-523F
SC-79, SOD-523
BZX584B6V2
DigiKey Part Number
1801-BZX584B6V2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX584B6V2
Description
DIODE ZENER 6.2V 150MW SOD523F
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-523F
Power - Max
150 mW