BZW04-239H
DigiKey Part Number
1801-BZW04-239HTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW04-239H
Description
TVS DIODE 239VWM 384VC DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
384V Clamp 1.1A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
EDA/CAD Models
BZW04-239H Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
239V
Voltage - Breakdown (Min)
266V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
384V