TG-AL373-120-70-5.5-0
DigiKey Part Number
1168-TG-AL373-120-70-5.5-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TG-AL373-120-70-5.5-0
Description
THERM PAD 120MMX70MM YLW
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Yellow 120.00mm x 70.00mm Rectangular
Category
Thickness
0.217" (5.50mm)
Manufacturer
t-Global Technology
Material
Silicone Elastomer
Series
Backing, Carrier
Fiberglass
Packaging
Bulk
Color
Yellow
Part Status
Obsolete
Thermal Conductivity
1.7W/m-K
Type
Conductive Pad, Sheet
Shelf Life
36 Months
Shape
Rectangular
Base Product Number
Outline
120.00mm x 70.00mm