TG-AH486-45-25-6.0-0
DigiKey Part Number
1168-TG-AH486-45-25-6.0-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TG-AH486-45-25-6.0-0
Description
THERM PAD 45X25MM GRAY
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Gray 45.00mm x 25.00mm Rectangular
Category
Thickness
0.236" (6.00mm)
Material
Silicone Elastomer
Series
Color
Gray
Packaging
Box
Thermal Conductivity
3.2W/m-K
Part Status
Obsolete
Shelf Life
24 Months
Type
Conductive Pad, Sheet
Shelf Life Start
Date of Purchase
Shape
Rectangular
Base Product Number
Outline
45.00mm x 25.00mm