TG-A126X-74-18-0.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
t-Global Technology
In Stock: 1
Datasheet
Thermal Pad Gray 74.00mm x 18.00mm Rectangular Tacky - Both Sides
TG-A126X-74-18-0.5
DigiKey Part Number
1168-TG-A126X-74-18-0.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TG-A126X-74-18-0.5
Description
THERM PAD 74X18MM GRAY
Customer Reference
Detailed Description
Category
Thickness
0.0197" (0.500mm)
Material
Silicone Elastomer
Series
Adhesive
Tacky - Both Sides
Packaging
Box
Color
Gray
Part Status
Obsolete
Thermal Conductivity
12.6W/m-K
Usage
Multi
Shelf Life
24 Months
Type
Conductive Pad, Sheet
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Shape
Rectangular
Base Product Number
Outline
74.00mm x 18.00mm