DCPHD15MSC1
DigiKey Part Number
SC2688-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCPHD15MSC1
Description
CONN D-SUB HD PLUG 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Gasket
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Wire Gauge
22-26 AWG
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C