RGT1608P-49R9-B-T5
DigiKey Part Number
408-RGT1608P-49R9-B-T5TR-ND - Tape & Reel (TR)
408-RGT1608P-49R9-B-T5CT-ND - Cut Tape (CT)
408-RGT1608P-49R9-B-T5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGT1608P-49R9-B-T5
Description
RES 49.9 OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
49.9 Ohms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RGT1608P-49R9-B-T5 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)