VZH221M1ETR-0810S
DigiKey Part Number
4403-VZH221M1ETR-0810STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VZH221M1ETR-0810S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
450 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Impedance
170 mOhms
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C