RXW471M1CBK-0815S
DigiKey Part Number
4403-RXW471M1CBK-0815S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXW471M1CBK-0815S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
730 mA @ 100 kHz
Impedance
85 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C