CHNR8060-680M-00000
DigiKey Part Number
4661-CHNR8060-680M-00000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
CHNR8060-680M-00000
Description
FIXED IND 68UH 1.6A 248 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Wirewound Inductor 1.6 A 248mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR)
248mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.5A
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)