CHNR5040-680M-00000
DigiKey Part Number
4661-CHNR5040-680M-00000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Chipsen
Manufacturer Product Number
CHNR5040-680M-00000
Description
FIXED IND 68UH 800MA 520 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Wirewound Inductor 800 mA 520mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
520mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2-SMD
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
900mA
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)