CHNR5040-151M-00000
DigiKey Part Number
4661-CHNR5040-151M-00000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
CHNR5040-151M-00000
Description
FIXED IND 150UH 600MA 975 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Shielded Wirewound Inductor 600 mA 975mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR)
975mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
650mA
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)