CHNR5040-101M-00000
DigiKey Part Number
4661-CHNR5040-101M-00000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
CHNR5040-101M-00000
Description
FIXED IND 100UH 700mA 728 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Wirewound Inductor 700 mA 728mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
728mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
750mA
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)