CHNR4030-470M-00000
DigiKey Part Number
4661-CHNR4030-470M-00000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
CHNR4030-470M-00000
Description
FIXED IND 47UH 720MA 579 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Wirewound Inductor 720 mA 579mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
579mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
950mA
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)