CHNR1050-470M-00000
DigiKey Part Number
4661-CHNR1050-470M-00000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
CHNR1050-470M-00000
Description
FIXED IND 47UH 2A 163 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Wirewound Inductor 2 A 163mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR)
163mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.3A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)