15EDGKD-3.81-04P-14-00L(H)
DigiKey Part Number
2388-15EDGKD-3.81-04P-14-00L(H)TB-ND
Manufacturer
Degson
Manufacturer Product Number
15EDGKD-3.81-04P-14-00L(H)
Description
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - IEC
250 V
Manufacturer
Degson
Current - UL
8 A
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Type
Plug, Female Sockets
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-1.5mm²
Number of Positions
4
Color
Green
Positions Per Level
4
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Contact Mating Finish
Tin
Pitch
0.150" (3.81mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Termination Style
Screwless - Push-In Spring
Wire Strip Length
9mm
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Contact Material
Copper Alloy
Current - IEC
12A