PMD1204PQB1-A.(2).U.F.GN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
ebm-papst Inc.
In Stock: 401
Datasheet
Similar
Orion Fans
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 24.0 CFM (0.672m³/min) 3 Wire Leads
PMD1204PQB1-A.(2).U.F.GN
PMD1204PQB1-A.(2).U.F.GN
SUNON P&V Series Fan Overview
PMD1204PQB1-A.(2).U.F.GN
DigiKey Part Number
259-1370-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMD1204PQB1-A.(2).U.F.GN
Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Noise
55.5dB(A)
Mfr
Power (Watts)
8.6 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.101 lb (45.81 g)
Width
28.00mm
Current Rating (Amps)
0.720A
Air Flow
24.0 CFM (0.672m³/min)
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Static Pressure
1.340 in H2O (333.8 Pa)