MF50100V1-1000U-A99
DigiKey Part Number
259-2047-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF50100V1-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 50X10MM VAPO 5VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 5VDC Square - 50mm L x 50mm H Vapo-Bearing™ 13.8 CFM (0.386m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF50100V1-1000U-A99 Models
Category
Noise
30.7dB(A)
Mfr
Power (Watts)
780 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 50mm L x 50mm H
Weight
0.044 lb (19.96 g)
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.155A
Air Flow
13.8 CFM (0.386m³/min)
Voltage Range
3.5 ~ 6VDC
Static Pressure
0.150 in H2O (37.4 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C