EF92251S3-1000U-A99 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Image for EF92251S3-1000U-A99 is not available
EF92251S3-1000U-A99
DigiKey Part Number
259-EF92251S3-1000U-A99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EF92251S3-1000U-A99
Description
Thermal Products
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 92mm L x 92mm H Sleeve 39.5 CFM (1.11m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
EDA/CAD Models
EF92251S3-1000U-A99 Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
28.0dB(A)
Series
Power (Watts)
960 mW
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.080A
Air Flow
39.5 CFM (1.11m³/min)
Voltage Range
4.5 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.100 in H2O (24.9 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Sleeve
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
35000 Hrs @ 40°C