Image for EF40101B2-1000U-F99 is not available
EF40101B2-1000U-F99
DigiKey Part Number
259-EF40101B2-1000U-F99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EF40101B2-1000U-F99
Description
12VDC FAN 40X10MM TACH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 5.5 CFM (0.154m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EF40101B2-1000U-F99 Models
Category
Bearing Type
Ball
Mfr
Fan Type
Series
Features
Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Packaging
Box
Noise
17.7dB(A)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.45 W
Voltage - Rated
RPM
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Termination
3 Wire Leads
Width
10.00mm
Approval Agency
CCC, CE, cURus, TUV, UKCA
Air Flow
5.5 CFM (0.154m³/min)
Current Rating (Amps)
0.037A
Static Pressure
0.100 in H2O (24.9 Pa)