CDRH8D28NP-2R5NC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 2.529
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
2.5 µH Shielded Inductor 6.4 A 15.6mOhm Max Nonstandard
CDRH8D28NP-2R5NC
DigiKey Part Number
308-2134-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDRH8D28NP-2R5NC
Description
FIXED IND 2.5UH 6.4A 15.6 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
4.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
15.6mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)