Image for CDRH5D28RBH125NP-100MC is not available
CDRH5D28RBH125NP-100MC
DigiKey Part Number
308-CDRH5D28RBH125NP-100MCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDRH5D28RBH125NP-100MC
Description
FIXED IND 10UH 1.4A 121 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 1.4 A 121mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
121mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.232" W (6.00mm x 5.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.46A