CDRH5D28NP-2R5NC
DigiKey Part Number
308-2192-2-ND - Tape & Reel (TR)
308-2192-1-ND - Cut Tape (CT)
308-2192-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDRH5D28NP-2R5NC
Description
FIXED IND 2.5UH 2.6A 18 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 µH Shielded Inductor 2.6 A 18mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
18mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.224" L x 0.224" W (5.70mm x 5.70mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)