CDRH2D11/HPNP-2R2NC
DigiKey Part Number
308-1578-2-ND - Tape & Reel (TR)
308-1578-1-ND - Cut Tape (CT)
308-1578-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDRH2D11/HPNP-2R2NC
Description
FIXED IND 2.2UH 1.3A 120 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 1.3 A 120mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDRH2D11/HPNP-2R2NC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.1A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)