SBH31-NBPB-D50-SM-BK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for SBH31-NBPB-D50-SM-BK is not available
SBH31-NBPB-D50-SM-BK
DigiKey Part Number
SBH31-NBPB-D50-SM-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBH31-NBPB-D50-SM-BK
Description
CONN HEADER SMD 100POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 100 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
SBH31-NBPB-D50-SM-BK Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Insulation Height
0.213" (5.40mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A
Style
Mated Stacking Heights
6mm