MP-7156-22-DW-5GY
DigiKey Part Number
S9711-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP-7156-22-DW-5GY
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.156" (3.96mm) Brown
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Wire Wrap
Packaging
Tray
Contact Material
Beryllium Copper
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Gender
Female
Contact Type
Loop Bellows
Number of Positions/Bay/Row
22
Color
Brown
Number of Positions
44
Flange Feature
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Pitch
0.156" (3.96mm)